Elfogadom az Adatvédelmi nyilatkozatot!

PAKTUM

A magyar vállalkozásoknál a dolgozók 88 százaléka részesül idén a cafeteria legalább egy eleméből

A magyar vállalkozásoknál a dolgozók 88 százaléka részesül legalább egy fajta béren kívüli juttatásból 2018-ban, a megkérdezett munkaadók legnagyob része, több mint 55 százaléka a leggyakrabban adott cafeteria elemnek a helyi bérlet vagy más utazási támogatást, illetve az Erzsébet-utalványt nevezte - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (MKIK GVI) csütörtökön az MTI-vel.

A kutatóintézet a vállalati konjunktúravizsgálat 2018. júliusi felmérése alapján elemezte a cégek által adott béren kívüli juttatásokat, valamint a munkavállalói mobilitás ösztönzési formáit.

A reprezentatív felmérésben 400 cégvezetőt kérdeztek meg, 300 kis- és középvállalkozást (ahol 20-249 közti a munkavállalók száma) és 100 nagyvállalkozást (ahol több mint 250 ember dolgozik). 

A válaszadók 41 százaléka nyújt munkavállalóinak SZÉP-kártyát, 40 százalékuk iskolakezdési támogatást, a megkérdezettek 29 százaléka pedig készpénz formájában biztosít dolgozóinak cafeteria-juttatást. A cégek több, mint 10 százaléka kínál munkavállalóinak egészségpénztári, illetve nyugdíjpénztári hozzájárulást, munkahelyi étkeztetést, illetve ajándékutalványt. A béren kívüli juttatások további típusainak - többek között a diákhitel törlesztés támogatása, a mobilitás célú lakhatási támogatás, illetve az óvoda vagy bölcsőde költségeinek támogatása, valamint a kockázati élet, baleset- vagy betegségbiztosítás - előfordulási aránya a 10 százalékot sem éri el. 

A cafeteria elemek alkalmazása elsősorban a közepes- és nagyvállalkozásokra jellemző, ugyanis míg a 20-49 munkavállalót foglalkoztató cégeknek a 74 százaléka nyilatkozta azt, hogy biztosít béren kívüli juttatást, ez az arány az 50-99 embert foglalkoztató cégeknél már 93 százalékra emelkedett. A 100 és 249 közé tehető munkavállalói létszámmal rendelkező cégek 88 százalékánál részesülnek a dolgozók cafeteriában, a 250-nél több dolgozót foglalkoztató nagyvállalatoknál pedig ez az arányszám elérte a 95 százalékot - derül ki az MKIK GVI felméréséből.

Arról is beszámoltak, hogy a külföldi tulajdonhányaddal rendelkező cégek körében elterjedtebbek a béren kívüli juttatások: míg a tisztán magyar tulajdonban lévő vállalkozásoknál a válaszadók 84 százaléka alkalmaz legalább egy cafeteria-típust, addig a külföldi (rész)tulajdonban lévő vállalatoknál ez az arány 94 százalék.

A vállalkozás méretét tekintve pedig megállapították, hogy 2018-ban a nagyvállalatok körében a legelterjedtebb béren kívüli juttatás a SZÉP-kártya, amelyet a cégek 73 százaléka alkalmaz, ezt követi 66 százalékkal a helyi bérlet és az egyéb utazási támogatás, illetve az Erzsébet-utalvány. Azoknál a cégeknél, ahol a munkavállalók száma nem éri el a 250-et, a két legelterjedtebb cafeteria-típus a helyi utazási támogatás, illetve az Erzsébet-utalvány.

Forrás: MTI

Címkék:

KÖZÖSSÉG

KÖZELGŐ ESEMÉNYEK

álláskeresés, hidegburkoló, ügyintéző, projektmenedzser, raktáros, bérfelmérés, munkaviszony, paktum, futár, csomagoló, rendezvény, operátor, kfi, álláskeresők, angol, segítségnyújtás, grafikai munkatárs, pályázatok, új állás, gépkezelő, paktum iroda, lovász, Távközlési optikai hálózatszerelő, kábelszerelő, építés, karosszérialakatos, varrónő, traktorvezető, kutatás fejlesztés és innováció, állványozó, csatornarendszer karbantartó, lamináló gépkezelő, takarítónő, rendezvényszervező, munkaerő-piac, rakodómunkás, kézi anyagmozgató, tervezőmérnök, online vállalati szolgáltatások, munkavédelemi ellenőrzés, képzés, karosszéria lakatos, betanított munkás, pályaorientáció, nyomdai kisegítő, szakács, szerszámgépjavító, mikrovállalkozások, gyógypedagógus, bevallás, garantált bérminimum, munkaügyi ellenőrzés, munkáltató, lakatos, munkavállaló, forgácsoló, bérszámfejtő, eszköz beszerzés, értékesítő, műszaki vezető, visszaigénylés, építésvezető, tanulmányi ösztöndíj, fodrász, vasalónő, munkabér, pizzafutár, munkáltatói juttatás, GINOP, hiányszakma, Szombathely, segédmunkás, földmérő, mezőgazdasági vállalkozó, ápoló, TB ügyintéző, NAV, villanyszerelő, Víz- és csőhálózat szerelő, pénzügyi nyilvántartó, kőműves, pultos, hegesztő oktató, női szabó, kertépítő, állás, csoportvezető, felhőalapú szolgáltatások, bádogos, sorkezelő, gépkarbantartó, egyszerűsített foglalkoztatás, faipari segédmunkás, ingyenes, szakképzési hozzájárulás, szakképesítés, betegszabadság, cafeteria, gépészmérnök, pénzügyi ügyintéző, támogatás